KÚT NEZISKOVIEK

Na Záleskej divadelnej púti okrem divadla a hudby, chceme priblížiť, tak ako aj minulý rok, prácu nám názorovo blízkych neziskových organizácií.

Bublina

Bublina je detský časopis plný drobno-veľkých vecí. V Bubline sa dočítaš čo to o punkáčoch, mrkneš zopár komixov, vyriešiš niekoľko rébusov, čosi sa dozvieš o zemepise, nájdeš postup na hókus pókus, zahráš si spoločenskú hru a isto v ňom nájdeš kopu ďalších dôležitých vecí ako je hudba, šport, ekológia, veda a história. Je krásne ilustrovaný, farebný, robený s láskou a dobrým vkusom.

https://bublinacasopis.sk/

Dobrý Anjel

Záleskú divadelnú púť navštívi Dobrý anjel v podobe Ľudmily Kolesárovej. Dobrý anjel pomáha deťom, rodinám, ktoré postretla zákerná rakovina. Ich snahou je navracať nádej na ľudskú dôstojnosť tisícom rodín. Budeme mať možnosť opýtať sa na všetky otázky, ktoré nám víria hlavou a ponúknuť svoje ruky, um a empatiu.

https://dobryanjel.sk/

Kalab

Krajanský inštitút je občianske združenie, ktoré sa venuje téme tolerancie menšín na príklade slovenských menšín v zahraničí. O živote našich krajanov v zahraničí sa neučí ani v škole, pritom ide o tému prierezovú – na zemepise, dejepise, slovenčine, výtvarnej, hudobnej aj občianskej výchove, všade tam by sa o nich dalo hovoriť… Možno aj preto sme voči menšinám netolerantní a sú nám cudzie. Umenie Slovákov zo Srbskej Vojvodiny dnes ašpiruje na zápis medzi pamiatky nehmotného kultúrneho dedičstva Unesco a preto sme v našom komunitnom centre Kalab zriadili stálu expozíciu slovenskej insity z Vojvodiny.

https://krajanskyinstitut.wixsite.com/kalabcentrum

Nadácia otvorenej spoločnosti

Od tragickej smrti slovenského hrdinu Milana Rastislava Štefánika v susednej Ivanke pri Dunaji už ubehlo sto rokov. Pri spomienke na jeho silný odkaz vzniká komiks o najvýznamnejšom Slovákovi. Tomáš Kriššák sa ujal scenára, kresbu a ilustrácie si zobrali za svoje fachmani a Eniac s Františkom „Frenky“ Hříbalom. Tomáš nám na Záleskej divadelnej púti pripomenie silné hodnoty, úctu k pravde, rešpekt a stabilný charakter, ktoré boli vlastné astronautovi, fotografovi, letcovi, generálovi, diplomatovi a politikovi podieľajúcemu sa na vzniku prvej česko-slovenskej republiky.

https://osf.sk/

Recyklátor – Igor Hanečák

Recyklátor kreatívne recykluje a poukazuje na to, že odpadu je čoraz viac všade okolo nás a máme s ním nemalé problémy, ale punkáč z Recyklátora nám ukáže, ako byť kreatívny a z odpadu vytvoriť užitočné a pekné veci, dokonca tieto veci sa stávajú umeleckým dielom, pretože nesú v sebe jedinečnosť. Igor je známy AJ (lebo tento chalaň sa podieľa na mnohých projektoch) spoluprácou s manželmi Prekopovými značka Primát. Tradičné spojenie linorytovej grafiky, ktorú ručne potláča na tričká z nebielenej bavlny. #Knowthem

http://artha.sk/knowthem/