NOVÉ DIVADLO – CISÁROVE NOVÉ ŠATY

Najnovšia rozprávka Nového divadla Nitra – Baroková crazy komédia pre divákov od 3 do 100 rokov na motívy svetoznámych príbehov Hansa Christiana Andresena – Cisárove nové šaty a Dievčatko so zápalkami. Zábava a múdrosť zaručená.

Diela od dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena sa režisérsky ujal Šimon Spišák, dramaturgiu mala na starosti Veronika Gabčíková a o scénu a kostýmy sa postaral Karel Czech. 

„Hoci sme si ako základ zvolili Cisárove nové šaty, v priebehu tvorby sme pochopili, že nezostaneme len pri tejto rozprávke a chceme vzdať hold Andersenovi. Voľba padla na ďalšiu známu rozprávku Dievčatko so zápalkami a v procese skúšania sa k tomu pridružila ešte aj Snehová kráľovná,“ povedala dramaturgička Nového divadla Veronika Gabčíková. Inscenácia je venovaná deťom od troch rokov, ale zároveň všetkým, ktorí ešte nezabudli byť deťmi a majú radi rozprávky.

„Hoci Andersen je chápaný ako veľmi lyrický, priam smutný rozprávkar, paradoxne aj vďaka režisérovi Šimonovi Spišákovi nám z toho vznikla baroková crazy komédia. Jazyk je súčasný, ale sú tam aj archaické vety, ktoré sú priamo z knižky,“ priblížila Gabčíková. Cisár v podaní Miloša Kusendu bude napríklad hovoriť vo veršoch. Scénograf Karel Czech vytvoril repliku barokového divadla s oponou aj s maľovaným zadným horizontom. Herci budú mať na sebe barokové kostýmy s parochňami. Opona sa v rámci predstavenia niekoľkokrát zavrie, scénu vždy prestavajú.

Andersen písal svoje rozprávky v 19. storočí ako reakciu na vtedajšie spoločenské dianie, napriek tomu je jeho dielo aktuálne dodnes, podčiarkla Gabčíková. „Keby sme dnes cisára nahradili ktoroukoľvek z rýchlokvasených celebrít, tak je tá rozprávka v podstate o nich. Keby sme sa zamerali nie na márnivosť, ale na hlúposť cisára, tak tam môžeme dosadiť ktoréhokoľvek politika, česť výnimkám,“ myslí si Gabčíková.

Réžia: Šimon Spišák
Hrajú: Miloš Kusenda, a.h., Ľuba Dušaničová / Lucia Korená, Agáta Spišáková, Katarína Petrusová

Vhodný od 3 rokov.