GUITARRITOS

Kapela Guitarritos bola založená v roku 2017, no jej základy vznikali oveľa skôr. Jadro totiž tvoria bratia Juraj a Jozef Guldánovci, ktorí sa venujú gitare od detstva a už počas svojich štúdií na Základnej Umeleckej škole vyhrali niekoľko celoslovenských súťaží ako gitarové duo. Odjakživa ich priťahovalo flamenco a celkovo španielska hudba. Počas svojho života hrali v rôznych hudobných zoskupeniach, až to nakoniec vyústilo do založenia vlastného projektu. V kapele s nimi hrajú aj ďalší talentovaní nadšenci ako David Šarkezi (kontrabas), Peter Suchanič (perkusie) a Dušan Studnický (trúbka).
Guitarritos sa venujú hlavne ľudovej hudbe Španielska a Latinskej Ameriky. V ich repertoári nájdete najslávnejšie ľudové a populárne piesne týchto temperamentných krajín, medzi nimi aj piesne od interpretov ako Buena Vista Social Club, Carlos Puebla, Gipsy Kings, Los Lobos, Santana, Paco De Lucia a mnoho ďalších. Zaujímavosťou je, že pri hraní používajú aj autentické ľudové nástroje ako napríklad kubánska gitarka „tres“, peruánsky bicí nástroj „cajon“ a rôzne ďalšie zaujímavé perkusie. Fungujú spolu len dva roky, ale za ten čas už odohrali vyše 40 koncertov.
V súčasnosti tvoria už aj vlastné piesne, ktoré sú hudobne verné latinu, avšak texty sú písané v slovenčine. Pieseň Odchádzam je ich autorskou prvotinou. Hovorí o vzťahu dvoch mladých ľudí a o tom, že niekedy je skrátka potrebné odlúčenie na to, aby si uvedomili, že jeden druhého naozaj potrebujú.