SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO

 

Veľmi sa tešíme, že v Zálesí na Záleskej divadelnej púti budeme môcť opäť privítať našu najväčšiu divadelnú scénu – Slovenské národné divadlo. Radosť je o to väčšia, že hlavnú postavu v hre SOVA zahrá jubilantka a vzácna osoba Božidara Turznovová.

 

Inscenácia o rozdielnych názoroch, prežitkoch ale i vzájomnom porozumení dvoch generácií.

 

Vo vile syna a otca zároveň sa ocitnú dve ženy, stará mama a jej vnučka. Mladá žena Vendy je slobodná matka s dieťatkom, o ktorom sa jeho otec nestihol pred svojou smrťou dozvedieť. Babička, intelektuálka, tiež ovdovela a nevládze žiť sama vo svojom dome. Hľadajú nový domov, na ktorý sú obe odkázané. Ich spolužitie zďaleka nie je idylické. Naopak, je plné vzťahových a názorových stretov, ale aj narastajúceho, hlbokého porozumenia. A ako to už býva, najväčší zmysel a hodnoty svojho obgeneračného prepojenia si uvedomujú, až keď je neskoro. To, že sa láska míňa, neznamená, že to nie je láska a zásadná reflexia života, ktorý nežijú iba naše hrdinky. Excelentné príležitosti pre vyzreté herečky a osobnosti. Dátum narodenia ich rozdeľuje len navonok. Pochopenie seba a doby, v ktorej žili a žijú, je svedectvom, ktoré stojí za to zdieľať s našimi divákmi.

Komornú hru Sova populárna súčasná česká spisovateľka, poetka, speváčka a dramatička nanovo prepísala na objednávku dramaturgie činohry a priamo na „telo“ skvelých herečiek, akými sú B. Turzonovová a B. Andrešičová.

Autor

Natalie Kocab

Inscenačný tím

Preklad a réžia: Valeria Schulczová

Dramaturgia: Darina Abrahámová

Obsadenie

Babina: Božidara Turzonovová

Vendy: Barbora Andrešičová, Anežka Petrová

https://www.youtube.com/watch?v=sXtTDHSbOwo

Foto: SND/ Ľuboš Kotlár, 2020