Kapor na scéne

Divadelno-improvizačný súbor „Kapor na scéne“ vznikol v roku 2009 v Žiline a stal sa srdcovou záležitosťou troch mladých hercov zo Žiliny (Lukáš Tandara, Jarka Hatiarová, Miška Pastorková).

Trojica sa pravidelne predstavuje na vlastných večeroch divadelnej improvizácie „Impro-kapro“ v Žiline a Bratislave (kde súbor improvizuje na divácke témy) a hráva aj komediálne úpravy Shakespeare-ových tragédií : „Rómeo a Júlia – najtragickejšia komédia všetkých čias“ a „Macbeth“. V repertoári má už aj vlastné spracovanie „jánošíkovskej tematiky“ s názvom „Jánošík – najhrdinskejšia komédia všetkých Slovákov“.

„Kapor“ pravidelne natriasa aj bránice tých najmenších, a to svojimi autorskými (zábavno-poučnými) rozprávkami pre materské a základné školy („O psíčkovi a mačičke“, „O Snehulienke“ , „O Zlatovláske“, „Škaredé káčatko“).

Od roku 2014 je pravidelným hosťom improvizačných večerov „Impro-kapro“ náš klaunský kolega – Mirek Sýkora a zároveň s nami účinkuje v predstavení „Hamlet“.

Zoskupenie „Kapor na scéne“ sa okrem toho aktívne zúčastňuje súťaží v divadelnej improvizácií – Improliga – za posledné roky si mnohokrát „vybojovalo“ 1. miesto (Žilina, Bratislava, Trnava…) a od roku 2009 pravidelne účinkuje so svojimi scénkami na hrade Strečno – či už v rámci strašidelných nočných prehliadok (DES – duchovia, elfovia strečiansky) alebo ako súčasť denných prehliadok hradu počas leta (júl-august 2010, 2011).

Prečo „Kapor na scéne“?

Keď raz Miška zabudla na pripomienky, ktoré jej povedal režisér a svoj výstup zopakovala bez zmeny, režisér jej povedal, že má pamäť ako kapor. Keď vraj ulovíte kapra a pustíte ho späť do vody, o 10 sekúnd sa dá chytiť znova, pretože zabudne, že ste ho chytili. A keďže sa súbor venuje predstaveniam, ktoré nemajú pevný scenár (dokonca neexistuje ani jeho písaná podoba) a špecializujú sa na improvizácie, rozhodli sa nazvať sa – Kapor na scéne.